وبلاگ

امتیازات بین المللی دانش بنیان

دانش بنیان2
شرکت دانش بنیان

امتیازات بین المللی دانش بنیان

امتیازات بین المللی دانش بنیان مانند: تسهیلات بانکی ، حقوق گمرکی، تامین ارز، تخفیف تعرفه آزاد خدمات مناطق آزاد و… باعث شده که برای شرگت های دانش بنیان سود زیادی داشته باشد. به همین دلیل شرکت های دانش بنیان با تولید انبوده محصولات خود باید از این امتیازات بهره مند شوند.پلتفرم حقوقی کاردو در زمینه  امتیازات در این مقاله بررسی می کند تا شرکت ها با آگاهی کامل بتوانند از این امتیازات بهرهمند شوند.

 شاخص تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان

به موجب آیین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان، شرکت های دانش بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که برای افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان (به ویژه در تولید نرم افزارهای مرتبط) تشکیل می شود.

در واقع، محصولات دانش بنیان به کالا یا خدماتی می گویند که در حوزه فناوری های بالا یا متوسط به بالا باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه آزمایشگاهی یا صنعتی محصولات به دلیل پیچیدگی فنی به سختی قابل کپی برداری بوده و کسب آن نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه باشد و منجر به ایجاد ارزش افزوده محصول شده باشد.

شاخص تشخیص شرکت های دانش بنیان، به دو دسته شاخص های عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند، شرکت های داشن بنیان باید علاوه بر شاخص های عمومی، شرایط مشخص شده در یکی از سه دسته شاخص های اختصاصی را نیز احراز نمایند.

شاخص های عمومی به این گونه است که حداقل دو سوم از اعضای هیات مدیره شرکت دانش بنیان، حداقل دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند. این شرایط شامل داشتن مدرک کارشناسی، سه سال سابقه فعالیت علمی، اختراع ثبت شده ارزیابی شده، درآمد ناشی از فروش فناوری یا خدمات دانش بنیان و… است

خدمات حقوقی به شرکت های دانش بنیان جهت اخذ مجوز فعالیت و ثبت تاسیس شرکت

محصولات دانش‌بنیان چیست؟

معیارهای محصولات دانش بنیان نیز به این گونه است که؛ دارای پیجیدگی فنی بوده و تولید آن نیاز به تحقیق و توسعه هدفمند توسط یک تیم فنی خبره داشته باشد، در حوزه فناوری های بالا و متوسط به بالا باشد، همچنین تحقیق و توسعه برای حفظ توان رقابتی آن محصول در بازار به صورت مداوم انجام شود و عمده ارزش افزوده آن کالا، خدمات ناشی از دانش فنی و نوآوری فناورانه باشد.

اصولا طبق دو رویکرد، محصولات دانش بنیان مشخص می شود:

۱) حوزه هایی که وجود کالاهای دانش بنیان یا فناوری برتر در آنها وجه غالب را دارد و متوسط فعالیت های تحقیق و توسعه در آنها بیشتر از سایر حوزه های فناوری و صنعتی است، نظیر حوزه های فناوری زیستی (پزشکی، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست)، فناوری نانو (محصولات و مواد)، فوتونیک و اپیتک (مواد قطعات و سامانه ها)، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری، انرژی های نو(هسته ای و تجدید پذیر)، دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و هوافضا (پرنده ها، ماهواره ها و موشکها)

 

۲) سایر حوزه ها و بخش هایی که وجود کالاهای دانش بنیان در آنها غلبه ندارد اما رسوخ فناوری های برتر و ظهور محصولات دانش بنیان در آنها مشاهده می شود نظیر نفت و گاز، عمران و حمل و نقل، برق، معدن، کشاورزی، آب و هوا.

جمع بندی :

در این مقاله به بررسی شاخص های دانش بنیان و امتیازات بین المللی شرکت دانش بنیان پرداختیم. پلتفرم حقوقی کاردو با آگاهی کامل درخصوص شرکت های دانش بنیان شمارا یاری می کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مشاوره حقوقی
مشاوره رایگان
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
  • عکس
  • امتیاز
  • قیمت
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • نویسنده
  • قسمت
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه
×