وبلاگ

مالیات شرکت ها به چه صورت محاسبه می شود و انواع آن

خدمات مشاور حقوقی آنلاین کاردو با مجوز رسمی سازمان فنی و حرفه ای موسسه دانشگاهی مشاوره رشته حقوق زبده ترین وکلا برای وکیل ارزان وکالت
قوانین حقوقی شرکت ها

مالیات شرکت ها به چه صورت محاسبه می شود و انواع آن

مالیات برای دولت اهمیت بالایی دارد. مالیات برای مشاغلی مانند: مالیات شرکت ها، مالیات مغازه ها و.. بخشی از سود دولت را پرداخت می کنند. دولت نیز این مالیات را صرف مخارج عمومی و رفاه اجتماعی می کند. پلتفرم حقوقی کاردو با این مقاله سعی دارد انواع مالیات شرکت ها و قوانین مالیات شرکت ها را بررسی کند.

انواع مالیات شرکت ها

تمامی شرکت‌ها موظف به پرداخت مالیات می‌باشند، عدم توجه کردن به قوانین مالیات شرکت ها، آن‌ها را از یکسری مزایا محروم می‌کند و علاوه بر آن مشمول پرداخت جرائم مالیاتی می‌شوند که همین مالیات و جریمه توسط اداره امور مالیاتی و به طور علی الراس محاسبه خواهد شد.

انواع مالیات‌هایی که اشخاص حقوقی مکلف به پرداخت آنها هستند عبارت‌اند از:

    مالیات بر درآمد

    مالیات بر عملکرد

    مالیات بر اموال و املاک

    مالیات‌های تکلیفی

    مالیات بر ارزش افزوده

مالیات مستقیم

دولت‌ها به طور مستقیم از دارائی‌ها، اموال افراد بخشی را با توجه به نرخ‌هایی که قبلاً در قانون بیان شده به عنوان مالیات دریافت می‌کنند. دلیل نام گذاری مالیات مستقیم همانطور که مشخص می‌باشد همین است که مستقیماً از درآمد و اموال افراد دریافت می‌شود به همین خاطر پرداخت کننده نهایی آن مشخص و معلوم است.

مالیات بر حقوق و عوارض گمرکی

تجار و بازرگانان که به فعالیت واردات و صادرات می‌پردازند، باید نسبت به کالاهای خود مبلغی را به گمرک به عنوان حقوق و عوارض گمرکی قبل از انجام امور ترخیص پرداخت کنند. مالیات بر حقوق و عوارض گمرکی جز مالیات‌های غیر مستقیم می‌باشد و به دو نوع تقسیم می‌شود:

    حقوق گمرکی: مبلغ 4 درصد از کالاهای صادر شده به عنوان حقوق گمرکی در نظر گرفته می‌شود.

    سود بازرگانی: تعرفه آن توسط دولت تعیین می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده

در شرکت های تولیدی مواد اولیه و خام را خریداری می‌کنند و سپس در فرآیند تولید به وسیله نیروی کار، تغییراتی در آنها به وجود می‌آید که تبدیل به کالای تکمیل شده می‌شود که ارزش این کالا نسبت به مواد اولیه آن بیشتر است (به دلیل فرآیندی که روی آن انجام شده)، به این افزایش، ارزش افزوده می‌گویند

قانون مالیاتی شرکت ها

شرکت ها بر اساس اینکه در کدام دسته از انواع شرکت ها قرار می‌گیرند، مشمول قوانین مالیاتی همان نوع شرکت ها می‌شوند و طبق قانون باید دفاتر تجاری خود را پلمپ کنند و مالیات خود را به اداره امور مالیاتی پرداخت کنند.

مالیات شرکت های خدماتی

ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم به طور واضح در مورد مالیات شرکت های خدماتی توضیح نداده است، اما این قانون شامل این شرکت ها نیز می‌شود که بیان می‌دارد، کلیه درآمدهای شرکت ها پس از اینکه زیان‌ها و معافیت‌های مقرر شده در قانون کسر شود، شامل نرخ مالیات  (25%) خواهد بود.

مقررات مالیاتی شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص موظف هستند تا با تهیه دفاتر تجاری و پلمپ آنها نسبت به رسیدگی به مالیات خود اقدام نمایند. میزان 10 % از کل درآمد شرکت های سهامی خاص به عنوان مالیات شرکت محاسبه و وصول و از کل دخل مشمول مالیات پس از کسر 10 % نسبت به بقیه بر طبق بندهای قانون مالیات‌های مستقیم اعمال می‌شود که با ارائه اظهارنامه مالیاتی مناسب می‌توانند مالیات کمتری بپردازند. البته روش های دیگری هم برای کاهش مالیات پرداختی شرکت ها وجود دارد که در مقاله کاهش مالیات به آنها پرداخته ایم.

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های سهامی خاص

معافیت‌ شرکت های سهامی خاص شامل موارد زیر می‌شوند:

    در صورت داشتن مجوز از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد مشمول معافیت مالیاتی 50 % خواهند شد.

    در صورتی که شرکت سهامی خاص، شرکت دانش بنیان باشد.

    فعالیت در حوزه کشاورزی، تولیدی و معدنی واحدهای تولیدی و معدنی بخش خصوصی و تعاونی

    در صورت فعالیت در زمینه ایرانگردی و جهانگردی مشمول معافیت 50 % خواهند بود.

    صادرکنندگان محصولات کشاورزی

    شرکت‌های ادغام شد

    در صورتی که در زمینه انتشارات و مطبوعات فعالیت داشته باشد.

مقررات مالیاتی شرکت با مسئولیت محدود

مالیات شرکت ها با مسئولیت محدود مشمول ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم می‌شود که بر اساس آن از مجموع دخل شرکت باید ضرر و زیان‌ها را کسر نمود و همچنین معافیت‌ شرکت ها را برای آن در نظر گرفت، سپس میزان مالیات به نرخ 25 % محاسبه می‌شود.

البته برای درک بهتر قوانین مالیاتی شرکت های مسئولیت محدود و همچنین آشنایی با نحوه تاسیس و مدیریت این شرکت ها پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله شرکت با مسئولیت محدود را مطالعه کنید.

مدارک تشکیل پرونده مالیاتی

شرکت‌ها به منظور انجام فعالیت‌های اقتصادی، پس از اینکه شرکت را تأسیس و ثبت کردند، می‌بایست حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ ثبت، به اداره امور مالیاتی مراجعه کنند و با ارائه مدارکی به اداره امور مالیاتی، برای تشکیل پرونده مالیاتی خود اقدام کنند و پس از تأیید شدن مدارک توسط اداره امور مالیاتی و پرداخت مالیات دو در هزار سرمایه خود، کد اقتصادی دریافت می‌کنند و می‌توانند به صورت قانونی به فعالیت بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی اشخاص حقیقی

از جمله مدارکی که برای تشکیل پرونده مالیاتی اشخاص حقوقی مورد نیاز هستند، عبارتند از:

    فرم اطلاعات هویتی

    تصویر شناسنامه

    فیش بانکی عوارض (اصل و تصویر)

    ارائه سند در خصوص مالکیت یا اجاره نامه محل فعالیت

    سه قطعه عکس 2*3

    پیش ثبت نام کد اقتصادی

جمع بندی :

در این مقاله که توسط پلتفرم حقوقی کاردو بررسی شد مالیات شرکت ها، قوانین مالیات شرکت ها و انواع مالیات بررسی شد تا شرکت ها پس از ثبت خود بتوانند با آگاهی در خصوص هر یک از مالیات ها تصمیم بگیرند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مشاوره حقوقی
مشاوره رایگان
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
  • عکس
  • امتیاز
  • قیمت
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیحات
  • محتوا
  • نویسنده
  • قسمت
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه
×